Skip links

Deloitte Technology Media Telecommunications 2014 Öngörüleri

Her geçen gün, teknoloji, medya ve hizmetlerin değişimine şahit oluyoruz. Böylesine hızlı değişen bir çevrede, ayakta kalabilmek ve trendleri yakalayabilmek oldukça zor oluyor. Daha önceleri de değinilen giyilebilir teknoloji, sosyal medyanın iş süreçlerine dahil edilmesi gibi konuların pek çok yaratıcı örneklerini görebiliyoruz. Her yeni örnekle, bir önce yapılanın evrilmesi son derece normal.

Trendlerin takibi için yapılanları incelemek bir yöntem olsa da, önceden aksiyon almamızı sağlaması açısından; saygı duyulan şirketlerin raporlarına bakmanın son derece faydalı olduğunu ve zaman kazandıracağını düşünüyorum.

Deloitte Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri Raporu’nun 2014 versiyonu çıktı. Raporda pek çok ilginç noktaya değinildiğini görüyorum.

Raporda, önümüzdeki yıl içerisinde tablet, cep telefonu, TV ve giyilebilir cihazlara ilişkin çarpıcı detaylara yer veriliyor. Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon sektörlerine ilişkin öngörülere göre 2014 yılında 375 milyar dolarlık akıllı telefon satışı gerçekleşeceği belirtiliyor. Hepimizin fotoğraf çekmeden duramadığı, mahalle paylaşımının açılmasıyla (Swarm) arkadaşlarımızla tesadüfen aynı mekandaysak görüşmeden yapamadığı şu zamanlarda, akıllı telefonlarda yaşanan bu patlamanın oldukça önemli olduğu kanısındayım.

Diğer belirtilen birkaç öngörü ise şöyle;

• Tablette ekran küçülecek

•Reklam ölçümlemesinde yeni dinamikler ağırlığını hissettirecek

•100 milyon kişi televizyonu akıllı cihazlardan ve tabletlerden izleyecek

• 55 yaş üzeri akıllı telefon kullanıcı sayısı %25 artacak.

Detaylı rapora aşağıda verdiğim SlideShare bağlantısıyla ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın