Skip links

Global Skills Index 2020 (Coursera)

Dünyanın en büyük üniversitesi hangisidir diye sorsam, muhtemelen hiçbiriniz Coursera cevabını vermezsiniz. Coursera’nın Kurucusu Andrew Ng, dünyanın en ünlü bilgisayar bilimcilerinden. Stanford Üniversitesi’nde profesör olan Ng, defalarca dünyanın en etkili kişiler listelerine dahil edildi. İlk senesinde 1 Milyon öğrenci barajını geçen Coursera, şu anda tam 65 Milyon öğrenciye hizmet veriyor. Bana kalırsa üniversitelerin hızla buna benzer platformlarla iş birliğine girmeyi gündemlerine almaları gerek, yoksa SWOT analizindeki TEHDİT kutucuğuna koymaları gerekecek.

Hafta sonu, Coursera Global Skills Index 2020 raporunu okudum. Rapor geçtiğimiz 1 senede İşletme, Teknoloji, Veri Bilimi başlıklarıyla ilgili Coursera’dan ders alan milyonlarca öğrencinin verileriyle oluşturulmuş. Çok üzülerek söylüyorum, ülkeler sıralamasında Türkiye üç başlıkta da sonuncu.

Bu raporun gerek çalışanlarının geleceğe yönelik eğitimini planlayan insan kaynakları – eğitim ve geliştirme departmanı çalışanları, gerekse kariyerine doğru yön vermek isteyen profesyoneller için en faydalı kısımları şunlar olacaktır: 

  • 10 endüstrideki çalışanların en çok gündeminde yer alan beceriler.
  • Belirlenmiş teknoloji alanlarındaki eğitimleri en çok tercih eden pozisyonlar.

Raporu buradan indirip, kullanabilirsiniz.

 

Yorum yapın