Skip links

Mesleklerin (İşlerin) Geleceği 2020 – Future of Jobs

World Economic Forum (Dünya Ekonomik Forumu) tarafından 2 senede bir hazırlanan “Future of Jobs” / “İşlerin – Mesleklerin Geleceği” raporu Ekim 2020’de sunuldu.

Bu raporda öncekilerden farklı olarak 2020 başı itibariyle tüm dünyada etkisini göstermekte olan pandemi de değişkenler arasına dahil edildi.

Ekip arkadaşlarımla birlikte 2018 raporu için yaptığımız gibi bu raporun da 9 kritik tablosunu ve içeriklerinin bir kısmını Türkçeye çevirdik ve özetledik. Ardından aslına uygun şekilde tasarladık. Önceki raporlarla karşılaştırma bağlamında kişisel yorumlarımı da ekledim.

2018 tarihli raporun özet çevirisine buradan göz atabilirsiniz.

Bu dosyanın tamamını veya bazı parçalarını tarafımdan İZİN ALMAK GEREKMEKSİZİN dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerde, dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Yapmış olduğumuz çeviri özetini buradan okuyup indirebilir ve paylaşabilirsiniz.

World Economic Forum tarafından hazırlanmış raporun orjinalini buradan okuyup indirebilir ve paylaşabilirsiniz.

Üzerine görüş alışverişi yapmak, katkıda bulunmak, tartışmak, fikir geliştirmek için bana dilediğiniz kanaldan ulaşabilirsiniz.

Tüm çevirileri orijinal raporun tablo tasarımlarına sadık alarak yaptık. Öte yandan öne çıkacak beceriler ve meslekler tablolarının sıkça kullanılacak tabloların başında geleceğini tahmin ettiğimiz için daha kolay okunabilir bir formatta da tasarladık. Bu tasarımları aşağıda görebilirsiniz ve sunumlarınızda, makalelerinizde ve diğer çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

2025 yılına kadar en çok ön çıkacak ve talebin artacağı meslekler:

 

2025 yılına kadar en çok ön çıkacak ve talebin artacağı beceriler:

 

 

Yorum yapın