Skip links

Koronavirus Salgını Anketi (14 Mart 2020)

14 Mart 2020’de LinkedIn ve kurmuş olduğum 40 WhatsApp grubunda, koronavirüs salgını bağlamında resmi mercilerin tutumuna duyulan güven, ilaç şirketlerine duyulan güven, basına duyulan güven, mesaj gruplarındaki bilgi kirliliği ve aşı konusundaki düşüncelerle ilgili bir anket paylaştım. Şu ana kadar 900’a yakın katılım oldu, ilginiz için çok teşekkür ederim.

Anketin sonuçları, en az virüsün kendisi kadar büyük başka sorunlarımız (özellikle güvensizlik sorunu) olduğunu gösteriyor.

7 soruluk anketin sonuçlarını özetleyeceğim size. Tamamını pdf formatında indirmek için buraya tıklayabilirsiniz:

14 Mart Koronavirus Anketi

✔️Bu salgının bir talihsizlik sonucu Çin’den bütün dünyaya yayıldığını düşünenlerin oranı sadece %32. Geri kalan %68’i ya bunun tesadüfen çıkmadığını ya da kasıtlı ve bilinçli olarak geliştirilip yayıldığını düşünüyor.

✔️Bu salgının; teknoloji devlerinin geliştirdiği ve önce insanları ofislerden uzaklaştırmak, sonra da insansız çalışmaya geçişi hızlandırarak robotları ve bilgisayarları öne çıkarmak için yapılmış bir kurgu olabileceğini, ABD – Rusya – İngiltere gibi bir ülke tarafından üretilmiş olabileceğini veya aşı ve ilaç geliştiren ülkeler tarafından üretilmiş olabileceğini düşünenlerin oranı toplamda %65’i buluyor.

✔️Bugün aşısı çıksa sağlık bakanlığının maliyeti karşılaması veya kendisinin karşılaması durumunda aşıyı yaptırırdım diyenlerin oranı %42.

Aşıyı yaptırmazdım diyenlerin oranı %20

✔️Bu aşıyı piyasaya sürenler, aynı zamanda virüsü geliştirip salgını başlatanlar olabilir diye düşünenlerin oranı %34

✔️Katılanların yarısı koronavirus salgınıyla ilgili süreçte resmi kurumların yetkililerinin (bakan, bilim kurulu üyesi, belediye başkanı gibi) söylediklerine güveniyorum derken, diğer yarısı güvenmiyorum şeklinde cevap verdi.

✔️Katılanların %71’i koronavirus salgınıyla ilgili süreçte ilaç şirketlerinin söylediklerine ve yaptıklarına güvenmiyorum derken, %29’u güveniyorum şeklinde cevap verdi.

✔️Katılanların %74’ü koronavirus salgınıyla ilgili süreçte basın mensuplarının ve medya organlarının söylediklerine güvenmiyorum derken, %26’sı güveniyorum şeklinde cevap verdi.

✔️Katılanların %90’ı koronavirus salgınıyla ilgili süreçte WhatsApp – Telegram benzeri uygulamalardan iletilen bilgi ve haberlerin en az birinin yanlış çıktığını belirtti.

Yorum yapın