Skip links

We Are Social 2019 (Digital in 2019) Raporu

Bizim gibi dijital medya kullanım alışkanlıklarıyla profesyonel olarak uğraşan kesimdekiler için senenin en kapsamlı ve merakla beklenen raporu yayımlandı. Her sene Ocak ayının son haftası yayımlanan raporun geçen seneki versiyonu ve üzerine yazdığım yorumlar için buraya bakabilirsiniz.

Bu seneki raporun dikkat çeken birkaç detayını sizlerle paylaşmak istedim. Önümüzdeki günlerde ülkeler bazında detaylı veriler de çıkacak, o zaman Türkiye verileri için de ayrıca bir yazı yazacağım.

Raporun en çarpıcı kısımlarından biri, dünyadaki internet kullanıcı sayısı. Çok değil, 5 sene önce 2,5 milyara yakın kullanıcı varken, bu sene bu sayı 4,5 milyar olarak kaydedilmiş. Öte yandan 7 milyarlık dünya nüfusunun önemli bir kısmının henüz interneti kullanmıyor olması da, alacak çok yol olduğunun göstergesi.

Türkiye olarak kanayan yaramız ise geniş bant internet bağlantı hızımız. Dünyada 100 mbps üzerinde bir sabit hızla internete bağlanan ülke satısı 8’i bulmuş, uzakdoğu ise 200 mbps hızlara oynuyor. Türkiye maalesef 19 mbps hızla bu kategoride sınıfta kalıyor. İnternet hız birimleriyle ilgili bilmek isteyeceğiniz tüm detayları anlattığım yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Her sene üzerine en çok tartıştığımız ve müşterilerimizi bulunmaları için ikna ettiğimiz kanal olan Facebook, bu sene de sürpriz yapmadı. Kullanıcılarının %70’ten fazlası genç kesimden olan (18-44 yaş) Facebook, hiçbir şekilde reklam ve pazarlama alanındaki gücünü kaybetmiş görülmüyor.

İnternetten yapılan alışverişin, tüm alışverişlere oranı tablosu da bizim için önemli mesaj veriyor. Türkiye için bu oran %5 seviyesinde.

 

Bu sene rapora ilk kez dahil olan bir kategori var ki önümüzdeki dönemde tüm satış-pazarlama alışkanlıklarının değişeceğinizi de gösteriyor. Bu kategori; sesle arama. Mobil telefonunun sesle arama özelliğini kullanma oranı açısından Türk kullanıcılarının global ortalama üzerinde bir iştah gösterdiklerini görüyoruz.

Raporun yeni detayları ulaştığında tekrar bir değerlendirme daha yaparız.

Global verileri görebileceğiniz We Are Social (Digital in 2019) Raporunu buradan indirebilirsiniz.

Yorum yapın