Skip links

2014’te İzlenecek Pazarlama İletişimi Trendleri

2014 geldi çattı. Peki müşterilerinizi nerede olduğunu biliyor musunuz? Bilgisayarları, akıllı telefonları ile internette ve sosyal medyada artan sayılarla o an ilgilendikleri konuyla ya da merak ettikleri şeylerle ilgili araştırma yapıyorlar.

Özellikle sosyal medya bu hızda yayılmaktayken, müşterileriniz internette onları her zamankinden daha güçlü kılacak trendler ve teknolojilerle karşılaşıyorlar. Aynı şekilde bu trend ve teknolojiler sizin dijital pazarlama çabalarınızı takip etmenizi sağlıyor.

İşte bu yıl önem kazanmaya devam edecek 5 trend:

Çevrimiçi Video           

Çevrimiçi videoların önemini anlatmak yersiz olacaktır diye düşünüyorum. A.B.D.’de günlük 1.2 milyar video içeriği izlenirken bu sayının %50 gibi büyük bir oranı mobil ortamdan takip ediliyor.

Vine ve Instagram gibi video içeriği paylaşılabilen uygulamalar internette en çok paylaşılan içeriği temsil ediyor. Eğer sizde içeriğinizi paylaşacak estetik takipçiler arıyorsanız, kayıt düğmesine basmanın tam zamanı.

Günlük Dilde Arama

İnsanlar artık arama motorlarına merak ettikleri şeyleri yazmaktansa, cihazlarına sormayı tercih ediyorlar. Günlük dilde arama adını verdikleri bu sistemle aramaları daha çok ümit veriyor. 6 ay önce piyasaya sunulan Hummingbird ise sadece bir başlangıç.

Google+

Google+ geçen yıllardaki hayalet şehir imajını üzerinden attı. Şu anda 540 milyonun üzerindeki  kullanıcı kitlesi ile TwitterLinkedIn ve Instagram’ı arkasında bırakmış durumda. Bu ölçülerdeki büyümesini YouTubeGmail ve video Hangouts gibi servislerinin “sosyal katmanı” olmasına borçlu olan Google+ milyonlarca insanın her gün kullanacağı bir platform olmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

Fiyatta Şeffaflık

Fiyat şeffaflığının tıpta bir kurala dönüşmesi ile birlikte, sigorta tarafından karşılansın yada karşılanmasın, hastaların bütün ücretlendirmelere erişimi bulunmakta. Tabii ki bu hastalarını ücretlendirmeleri hakkında yapacakları açıklama konusunda, doktorları büyük bir baskı altına sokuyor.

 

 

Giyilebilir Teknoloji

Google Glass, Smart Watch gibi ürünlerin sağlık alanında kullanılmasının yararları konusunda hala kesin bir cevap olmasada. Giyilebilir teknoloji gün geçtikçe, insan sağlığına yarar sağlayacak, onların yaşam tarzını ve sağlık geçmişini takip edebilecek ürünler ve uygulamalar sunmaya devam ediyor.

Yorum yapın