Skip links

Çocukların (en azından benimkinin) satın alma kararlarımıza etkisi

Son bir haftada iki kez, Yiğit Ali beni bir şey satın alma konusunda motive etti (forse etti de diyebiliriz).

Migros’ta 30 TL alışverişe Star Wars kartı hediye ediyorlar. Bizimki de bunları biriktiriyor. Muhtemelen koleksiyonculuk genetik geçişli, şaşırmadım.

26 TL gibi bir şey tuttu bizim aldıklarımız. Bunu görünce gayet nazik ve usturuplu bir ses tonuyla bana bu kampanyayı hatırlattı ve 30 TL’ye tamamlamamı istedi. Yemezler tabii kaçın kurasıyız ama yiyebilirdi, şansını denedi. Bu arada onunla benzer şeyleri sevdiğimi ifade etmek için onun yaşındayken pul biriktirdiğimi söyledim. “Pul ne baba?” sorusu beni kendime getirdi. Hayatında ne pul ne de mektup gördü çocuk, bırak koleksiyonu.

Diğer konu da “erken rezervasyon”. İki senedir çok severek gittiğimiz bir yer var yaz tatilinde. Yine oraya gideceğimizi varsayarak dedi ki, “erken rezervasyon yaptırırsak, daha ucuza gelebilir tatilimiz”. Aynen böyle dedi. Bu sefer yedi 🙂 Akşam eve gelince gerçekten de booking.com’a girdim ve gördüm ki geçen seneki fiyatın %30 kadar aşağısında. Bunda bu sene Rusların Türkiye’ye gelmeyecek olmasının da katkısı olabilir ama yine de ucuz sonuçta.

Sonuç: İstediğimiz kadar bilinçli tüketici olalım, istediğimiz kadar hesap kitaptan anladığımızı iddia edelim, istediğimiz kadar kafamızın daha iyi bastığını düşünelim, çocukların aldığımız kararlar ve harcadığımız para üzerinden çok ciddi etkisi var. Hem de bu etki sadece kendilerine yönelik ürün ve hizmetlerle sınırlı değil.

Yorum yapın