Skip links

Bozcaada Gezi Notları

Tam da mevsimi olduğu için süsleyip püslemeden yazayım, sonra gerekirse eklemeler yaparım dedim…

İş çevremde Bozcaada’ya düzenli olarak giden ve mutlaka bir kez olsun gitmek isteyen çok arkadaşım var. Bu yazının onlara hizmet etmesini diliyorum.

Ada Cafe

Gelincik şerbetinin mucidi olarak tanınıyor. Onu da içtik, aroması çok güçlü gelmedi, daha çok şekerli az meyveli su gibi geldi. Buzlu servis ediyorlar. Esas çayları çok güzeldi. Son derece sempatik personeli var, adanın geri kalan mekanları gibi.

 

Çiçek Pastanesi

Daha ünlü olan Çiçek Pastanesi ama biz Veli Dede’nin sakızlı bademli kurabiyesini daha lezzetli bulduk. Çiçek Pastanesi (aşağıdaki fotoğraf ona ait) iki mekanda çalışıyor. Biri meydandaki büyük yeri diğeri azıcık yukarıdaki fırın. O fırının önünde herkes fotoğraf çektiriyor, çiçekleri çok güzel.

 

Veli Dede Fırını

Veli Dede’nin sakızlı bademli kurabiyesi kadar, benim tutkunu olduğum acıbadem kurabiyesi de harika. 8-10 çeşit sıcak fırın ürünü sunuyorlar, sadece alıp çıkabiliyorsunuz, orada yiyemiyorsunuz.

Oda Cafe

Adanın meydanında konumlanmış sevimli ve minik terası çok güzel manzaralı cafe. Gelincikli votkası ilginç bir karışım. Aşağıdaki fotoğrafı terasında çektik.

Simyon

Rum mahallesindeki 8-10 mekandan biri. Gürültülü, kalabalık ve bolca genç insanın bulunduğu bir mekanda olmak istiyorsanız burası size uygun. İstanbul’daki Nevizade – Asmalımescit veya Alaçatı ana cadde civarlarını andırıyor. Lokum diye bir balık köftesi gibi spesiyalleri var, hiç beğenmedik. Sardalya ızgaraları (tam mevsimi) çok güzeldi. Giriş bölümünde fiyatlar yazmıyordu, mutlaka fiyatları sorun. Kişi başı 110 TL civarı bir hesap ödedik.

Hasan Tefik

Yemek yediğimiz yerler arasında en çok keyif aldığımız yer oldu. Fiyatlar kapıda yazıyor. Ahtapotun her türünü çok başarıyla icra ediyorlar. Zeytinyağları çok lezzetli, satış da yapıyorlar. Stokları tükendiği için biz satın alamadık. Fiyatları Rum mahallesindeki turistik mekanlara göre daha uygun ve servisi daha kaliteli.

Salkım

Beğendiğimiz ve tavsiye edeceğimiz yerlerden biri. Sessiz sakin, Yunan müzikleri eşliğinde keyifle yemek yediğimiz bir mekan. Ahtapotu oldukça güzeldi. Fiyatları Rum mahallesindeki turistik mekanlara göre daha uygun ve servisi daha kaliteli.

Zübeyde Hanım Çay Bahçesi

En sevdiğimiz yerlerden biri oldu. Dışarıdan aldığınız yiyecekleri alıp burada çay ve kahveyle yiyebiliyorsunuz. Saatlerce oturabileceğiniz kadar huzurlu ve sessiz, gölgesi bol bir çay bahçesi. Aşağıdaki fotoğrafı orada çektik.

Bakkal

Yemek sonrası, geç saatlere kadar her yaştan birileriyle tanışıp bir şeyler içebileceğiniz en popüler mekan.

Habbele Mitos Beach

Girişin serbest olduğu bir plaj burası. Şezlong için 15-20 TL dolayında bir ücret ödeniyor. Yeme içme, duş, kabin gibi kolaylıkları var. Deniz buz! gibi ama kristal berraklığında.

Kuşlu Konak

Esintisi bol, sevimli bir restoran. Pizzasını ve domatesli makarnasını sevdik. En sevdiğimiz özelliği ise, özel üretilmiş rengarenk, kendinden cepli peçeteleriydi.

Zeynep Aksu Cam Atölyesi

Üst düzey yöneticiliği bırakıp adaya yerleşen Zeynep Aksu bize yarım saatlik bir demo bile yaptı. Hikayesini dinlemek ve nefis cam objelerinden almak için kısa bir yokuşu tırmanmaya değer.

Polente

Dediklerine göre dünyanın en güzel gün batımlarından biri buradaymış. Gördük, beğendik, tavsiye ederiz.

Her şekilde “adada olmak” güzel bir his. Tekrar gideceğiz…

Yorum yapın

  1. Ben 2 yildir yurtdisinda yasadigim icin tekrar ne zaman giderim bilinmez ama Maya da yemek yenmesi gereken yerlerden birisi bence. Sonraki seferde gitmenizi tavsiye ederim.